Ne apropiem in grabă de sfârșitul lui 2018 și trendul pare să fi rămas același: mărirea până la ridicol a prețurilor in extrema superioară, și ‘înghesuirea’ a cât mai multă tehnologie, design și calitate în capătul celălalt al prețurilor. Ca să nu fiu și eu prețios, voiam să spun ca apar foarte multe telefoane ieftine cu specificații excelente.
Exemplul de față, care este extrem de reușit după părerea mea (cu foarte mici puncte mai puțin pozitive), Honor 8X, pe care îl ‘demontăm’ pentru voi aici. Honor este divizia de buget a companiei Huawei, care in ultima perioada pare să fie de buget doar cu numele, și hai să vedem de ce.
În primul rând, cum arată? Nouă ne place mult, pare solid, cu rama din metal și cuprins între două foi de sticlă. Senzația de robustețe este dată și de faptul că are 175g, un pic peste medie, dar se simte foarte plăcut în mână.
Ne-am jucat cu versiunea neagră, care îi dă un aspect serios și destul de elegant. Zona camerelor pe spate are o textură diferită sub suprafața din sticlă, care arata foarte bine. Recomandarea noastră? Cu siguranță, modelul pe albastru. Este foarte reusită și nuanța, dar și aspectul total, cu o linie mată ce subliniază zona camerelor.

Telefonul vine in cutia in nuanța albastru deschis pe care o au jucăriile mărcii, cu toate cele necesare, ba chiar și ceva plusuri neașteptate. În afara încărcătorului de 2A inclus și a cablului de date, în cutie mai sunt o husă protectoare din silicon transparent și o folie de protecție pentru ecran. Dacă tot am ajuns la ecran, vrem sa vă povestim puțin despre el. Este un display masiv, de 6.5”, cu rezolutie FHD+, din cele actuale cu aspect prelungit și ‘frunte’ (1080 x 2340 pixels, aspect 19.5:9). Este surprinzător de bun, poate puțin rece ca și temperatură de culoare la setările de fabrică însă luminos și clar, cu foarte puțin bleeding când este pe negru. Și marginile sunt surprinzător de mici de jur împrejur. Sincer, pentru prețul lui in piață, nimic de comentat.
Cum se mișcă?
8X vine cu chipsetul proprietar al lui Huawei, Kirin 710, care prin nume încearcă să se asocieze cu Qualcomm Snaprdragon 710, și deși are performanțe relativ mai slăbuțe în benchmark-urile sintetice, în realitate nu se simte. Adică vreau să spun că în majoritatea situațiilor telefonul se mișcă excelent, fără întârzieri și fără sacadări ale imaginii, făcându-și treaba cu brio. Nu este la nivel de flagship, dar e mai mult decât decent in utilizarea zilnică, ajutat și de cei 4Gb de RAM. Modelul testat de noi este dual-sim, și are 64Gb de spațiu pentru stocare.
Dacă tot am vorbit de display și putere de procesare, ar trebui să ne gândim și la cât ține bateria, nu? Ei bine, și aici avem o veste bună, Honor 8X vine cu o baterie de 3750mAh, o capacitate suficientă chiar pentru două zile de utilizare obișnuită. Impresionant.
Bine, bine. Dar care sunt neajunsurile?
Poate camerele? Păi… nu chiar. În spate avem două camere în aranjamentul deja comun, una performantă de 20mp f2.0 și cea secundară pentru efectul de bokeh de 2mp. În față avem una de 16mp pentru selfie-uri, și toate iși fac treaba destul de bine. Nu sunt cele mai bune camere pe care le-am văzut, dar pozele ies in general clare, modul HDR iși face treaba, însă contribuie foarte mult și modul AI, care ajută la recunoașterea scenelor și procesarea ușoară a pozelor rezultate. Aplicația camerei foto este una excelentă, cu foarte multe facilități, majoritatea utile (ex.: scannerul de documente).
Securitatea dispozitivului este ajutată de senzorul de amprentă, plasat foarte bine pe spate, care funcționează permanent, și este extrem de rapid. Practic, dacă telefonul este închis și cu ecranul stins, dacă atingi cu unul din degetele înregistrate senzorul, acesta este deblocat aproape instantaneu.
Hai să vorbim și de minusuri:
Sunt minore, și doar subliniază că în acest moment un telefon care este de buget doar cu prețul, poate fi folosit lejer de orice utilizator obisnuit. Nu ne place absolut deloc că mufa de încărcare este micro-usb, o limitare probabil intenționată de Huawei/Honor pentru a nu iși canibaliza produsele proprii, în condițiile în care USB-C este aproape ubicuu. Calitatea pozelor este medie, în lumina slabă camera iși arată totuși limitele, însă nimic deranjant.
Concluzia?
Nu putem decât să spunem că suntem foarte încantați cu ceea ce telefonul oferă în zona lui de preț, ținând cont că în această perioadă se găsește în jurul sumei de 1300 de lei, un best buy ușor de recomandat, mai ales că pot apărea și mici reduceri în perioada sărbătorilor. Ne bucurăm că Huawei a decis să acorde atenție României și că a decis să aducă și brandul Honor, care reprezintă o valoare reală cu o calitate a produselor peste medie, și cu aspect deloc de buget. Abia așteptăm să vedem și modelele mai premium ale acestui brand (cum ar fi Honor Magic 2). Noi credem că vor deveni un jucător interesant de urmărit, cel puțin la noi in piață.










